Ozon

Ozon

to gaz, który w atmosferze spełnia bardzo ważną funkcję. Ozon stratosferyczny pochłania część promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi ze Słońca, które jest szkodliwe dla organizmów żywych, dla człowieka. Przerzedzenie tej warstwy to tzw. dziura ozonowa.
Dzisiaj jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Usuwa bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni i grzybów, przykre zapachy np. zwierząt czy dym papierosowy oraz wiele innych związków chemicznych.

Ozon  odkrył w 1839 r niemiecki chemik Christian Schönbein. Jest gazem niepalnym, jednak rozpuszcza się w wodzie. Niestety ozon jest nietrwały i rozpada się stopniowo do tlenu w temperaturze pokojowej,  jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że nie będziemy go wdychać.
Jak działa ozon ? Ozon wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami takimi jak zapachy, bakterie, wirusy i rozkłada je, powodując ich utlenienie. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu.
Stosować czy nie ? Ozonowanie to zabieg skuteczny, zabija zarazki, dezynfekuje pomieszczenia, nie szkodliwy dla człowieka i otoczenia, nie maskuje lecz usuwa brzydkie zapachy.
Ozon ma niestety jedną wadę… ozonowanie należy powtarzać co jakiś czas, ale biorąc pod uwagę jego skuteczność i niewygórowane koszty, powiedzmy sobie szczerze,

jak powiedział Benjamin Franklin ” Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. ” 

ozonowanie pomieszczeń Sosnowiec