Nowa stara dziedzina …

Nanotechnologia jako dziedzina nauki znana była już w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy zaczęto mówić głośniej o tak maleńkiej jednostce jak 1 nanometr czyli 1 miliardowa metra. Badania wykazały, że właściwości takich cząsteczek to rewolucja w dotychczasowym postrzeganiu procesu produkcji. To szansa na nowe produkty, ulepszenie już istniejących technologii oraz wdrożenie innowacyjnej funkcjonalności.

Wraz z nowymi właściwościami produktów zawierających nanocząsteczki rozszerzył się również zakres  zastosowania komponentów  a to tym bardziej, że okres przechowywania i przydatności do użytkowania znacznie się wydłużył, trwałość została podwyższona, produkty są bardziej przyjazne i bezpieczne dla otoczenia, eliminują zagrożenie mikrobiologiczne, a co bardzo ważne obniżają koszty konserwacji urządzeń i koszty remontów.

Zastosowanie nanokomponentów ciągle rośnie, do niedawna stosowanie było tylko w strategicznych dziedzinach naszego życia  jak medycyna, wojsko, przemysł chemiczny czy elektronika. Obecnie nano produkty towarzyszą nam w naszym codziennym życiu, a zapewne w przyszłości  trudno będzie wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania bez nano produktów.

Bo nauka ciągle się rozwija, powstają nowe dziedziny, całe technologie,

bez komórki , tabletu czy GPS trudno dzisiaj żyć,

obyśmy tylko  z pożytkiem i dla dobra ludzkości umieli wykorzystać to co daje nam wiedza.

No, ale może od początku.

Skąd w ogóle się wzięła nazwa ” nanotechnologia „

już wkrótce…….